Co warto zobaczyć w Rosji


Strona główna -> Rosja -> Co warto zobaczyć w Rosji
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   

Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy


Rosję można podzielić na dwie części: europejską i azjatycką. Ta pierwsza stanowi skupisko większych miast i stosunkowo gęsto rozrzuconych wiosek, w których zachowały się liczne cerkwie, monastyry, twierdze oraz zabytkowe centra. Część azjatycka jest daleko od cywilizacji i chociaż również tu można znaleźć dobrze rozwinięte miasta, to panuje tu przede wszystkim przyroda w wielu odmianach. Jeziora, góry i rzeki są ogromne, monumentalne i przede wszystkim naturalne. W Rosji można znaleźć wszystko, począwszy od bogatych pałaców, przez arcydzieła artystyczne w postaci wytworów ludowych, sztukę sakralną i bogaty świat przyrody.


Rosyjskie cerkwie ukryte w róznych zakątkach, jak ta na wyspie Kiży, są często arcydziełem architektury i sztuki

Miasta i ich zabytki

Rosja to kraj ogromny z długoletnią historią sięgająca jeszcze starożytności, a większość spotykanych tu miast szczyci się długim rodowodem i przeszłością związaną z książętami czy carami. Największym i najważniejszym miastem jest Moskwa z zabytkowym Kremlem w centrum, który odegrał ważną rolę na wielu etapach historii kraju. Niezwykłym w kontekście historycznym miastem jest Sankt Petersburg, wybudowany w XVIII w na polecenie cara Piotra I. Zachwycają tu barokowe pałace i rezydencje, malownicza siec kanałów i ok. 400 mostów. Nie można tez zapomnieć o Ermitażu, gromadzącym tysiące dzieł sztuki rangi światowej. Przepiękny jest także Jarosław nad Wołgą, z uwagi na mnogość XVIII-wiecznych kamieniczek nazywany „Rosyjską Florencją”.

Twierdze rosyjskie

Słowo „kreml” kojarzy się najczęściej z usytuowanym na Placu Czerwonym w Moskwie kompleksem zabudowań i fortyfikacji, stanowiących pamiątkę po okresie panowania carów. W rzeczywistości kreml oznacza w ogóle warowną twierdzę, obejmującą zabudowania pałacowe, cerkwie i budynki gospodarcze w otoczeniu murów, usytuowane na wzgórzu. W Rosji znajduje się ich wiele, a te najciekawsze i najbardziej wartościowe trafiły na listę UNESCO. Poza moskiewskim znalazł się tam też kreml kazański, nowogrodzki i kiżyjski. Szczególnie piękna jest zabudowa w Kazaniu, nazywana też Białym Kremlem z uwagi na wykorzystanie do budowy białego piaskowca. W obrębie kompleksu znajduje się XVI-wieczny Sobór Zwiastowania oraz meczet Kul Szarif, zniszczony w XVI w. i odbudowany niedawno, a także krzywa Wieża Soyembika. Ważny historycznie i politycznie charakter ma także leżąca na wyspie nad Newą Twierdza Schlusselburg, dawniej składająca się z kilkudziesięciu fortów, dziś częściowo zrujnowana. Poza szeregiem fortyfikacji można tam zobaczyć także zabytkową starówkę. W Petersburgu koniecznie trzeba odwiedzić Twierdzę Pietropawłowską, wybudowaną w XVIII w z inicjatywy rosyjskiego cara.

Cerkwie i monastyry

Jako kraj z dominująca religią prawosławną Rosja może się poszczycić wieloma świątyniami, które chociaż nie zawsze monumentalne, zachwycają dekoracyjnością i kunsztem wykonania. W jednych dominuje przestrzeń, ilość kopuł i wieżyczek, w innych, często skromnych z zewnątrz, niezwykłe bogactwo ikon czy rzeźb. W zakątkach Rosji, w niewielkich wioskach można znaleźć setki takich budowli ukrytych wśród lasów, zbudowanych jeszcze z drewna. Przykładem mogą być cerkwie i klasztory w obrębie tzw. Złotego Pierścienia Rosji, czyli kilkudziesięciu niewielkich miejscowości, bogatych w sakralne zabytki. Są to średniowieczne miasta Suzdal, Kideksza, Włodzimierz, Jarosław, Iwanowo, a także Moskwa i Rostów oraz wiele innych. Monumentalne cerkwie i sobory w Rosji to przede wszystkim Monaster Troicki pochodzący z i poł. XIV w w dawnym Zagorsku, Sobór św. Sofii, wybudowany z drewna w X w. w Nowogrodzie Wielkim, żeński klasztor Nowodziewiczy na moskiewskim Kremlu. Nieco mniejsze, ale niezwykle urokliwe cerkwie to Cerkiew Wniebowstąpienia w Kołomieńskim, XVIII-wieczny zespół na wyspie Kiży, oraz setki innych niewielkich, ukrytych w wioskach świątyń.

Stanowiska archeologiczne

Osoby interesujące się starożytnością również w Rosji znajda wiele ciekawych miejsc, świadczących o zamierzchłej przeszłości i początkach cywilizacji. Na terenie tego kraju znajduje się kilkadziesiąt stanowisk archeologicznych, w obrębie których w jaskiniach i na równinach odkryto tajemnice ewolucji i prymitywnych kultur. Krasowa Jaskinia Denisowa w Ałtaju na Syberii, położona ok. pięciu kilometrów na północ od miejscowości Czarny Anuj, to miejsce, w których odkryto ludzkie szczątki, starożytne miasto bosporańskie Tanais pochodzi z III w p.n.e., grecka Hermonassa znajduje się na wyspie u ujścia rzeki Kubań, a bosporańska Gorgippia nad Morzem czarnym. Inne ciekawe miejsca, to miasto Fanagoria na Półwyspie Tamańskim, leżące w pobliżu grodzisko Semibratnieje wraz z ruinami miasta, liczne kurhany i starożytne miasta. Szczególnie obfituje w nie Półwysep Tasmański.

Przyroda

Przyrodnicze atrakcje w Rosji skupiają się głównie w części azjatyckiej, poza granicą Uralu, który sam w sobie ma wiele uroku. Będąc w tym kraju nie można zapomnieć o Mierzei Kurońskiej, stanowiącej nie tylko jedno z najpiękniejszych miejsc na ziemi, ale także przykład skutecznego ratowania zdewastowanego środowiska. Wybierając się w podróż koleją transsyberyjską trzeba zatrzymać się nad Bajkałem, zajrzeć do jednego z tamtejszych portów, popływać statkiem wycieczkowych i nacieszyć się atrakcjami oraz nieskażona przyrodą. Odważni mogą wybrać się na polowanie w dzicz i spotkać niedźwiedzia albo wilki w ich naturalnym środowisku. Żyją tu także zapomniane ludy oderwane od cywilizacji, wiodące proste życie w obrębie Bajkału, do czego zmusza ich pustka, odległość od wielkich miast, ogromne odległości i trudne warunki wymagające przystosowania się do praw natury. Jeśli ktoś zapuści się aż pod granice z Mongolią może odwiedzić Złote Góry Ałtaju, albo zajrzeć na Kamczatkę dla jej wulkanicznego krajobrazu i żyjących tam fok. Po drodze spotka się też kilka niezwykłych parków przyrodniczych, jak Płaskowyż Putorama, przepiękne skalne formacje, jakie oferuje Park Przyrodniczy Leńskie Stołby, fascynujące krajobrazy archipelagu Wysp Sołowieckich i wiele innych niezwykłych zakątków tego kraju.Rosja - miasta

Irkuck Jekaterynburg Moskwa Niżny Nowogród Nowosybirsk Omsk Sankt Petersburg Władywostok


Rosja - co warto wiedziećRosja - Kuchnia rosyjska Kuchnia rosyjska
Kuchnia rosyjska łączy w sobie wpływy Europy i Azji. Obecnie w kuchni rosyjskiej ...
Rosja - Kolej transsyberyjska Kolej transsyberyjska
Kolej transsyberyjska to ewenement na skalę światową, a to z tej przyczyny, ...
Rosja - Obwód Kaliningradzki Obwód Kaliningradzki
Powszechnie znany jest termin "enklawa", który określa choćby ...
Rosja - Pamiątki z Rosji Pamiątki z Rosji
Typowymi pamiątkami przywożonymi z Rosji są matrioszki, czyli drewniane malowane zabawki, ...
Rosja - Tradycje w Rosji Tradycje w Rosji
W Rosji Nowy Rok obchodzony jest tak uroczyście jak w Polsce Wigilia. To właśnie ...
Rosja - Ikony prawosławne Ikony prawosławne
Ikona to w tradycji chrześcijaństwa wschodniego (głównie ...
Rosja - Rosja ciekawostki Rosja ciekawostki
Moskiewskie metro przewozi dziennie ok. 9 mln pasażerów. Tyle co dwa ...
Rosja - Matrioszka Matrioszka
Matrioszka to rosyjska zabawka, składająca się z drewnianych lalek, z ...
Rosja - Kawior Kawior
Kawior to ikra jesiotra (kawior czarny lub rosyjski) konserwowana solą, może być ...
Rosja - Symbole Rosji Symbole Rosji
Rosja od niedawna jest samodzielnym krajem, który pozostał po gigancie, jakim ...
Rosja - Siedem Sióstr Stalina Siedem Sióstr Stalina
Siedem Sióstr Stalina to nazwa radzieckich wysokościowców (nazwa ...
Rosja - Jaja Faberge Jaja Faberge
Jaja Faberge były wykonywane w pracowni nadwornego jubilera na wyjątkowe ...
Rosja - Walonki Walonki
Walonki to ciepłe obuwie do połowy łydki lub do kolan, nieprzepuszczające ...
Rosja - Stereotypy o Rosjanach Stereotypy o Rosjanach
Mówiąc o stereotypie mamy na myśli ogólnie przyjęty pogląd, z ...
Rosja - Rosja mapa Rosja mapa
Rosja - Przestrzeganie praw i swobód w Rosji Przestrzeganie praw i swobód w Rosji
Rosja pomimo przemian politycznych i wyodrębnienia się z terenu dawnego ZSRR nadal ...
Rosja - Boże narodzenie w Rosji Boże narodzenie w Rosji
W Rosji uroczyściej niż Boże Narodzenie świętowany jest Nowy Rok. Wynika to z tego, że w ...
Rosja - Klimat w Rosji Klimat w Rosji
Najważniejszą cechą klimatu Rosji, silnie kształtującą charakter ...
Rosja - Syberia Syberia
Syberia stanowi jeden z najciekawszych regionów ziemi. Nie ma drugiego tak ...
Rosja - Waluta w Rosji Waluta w Rosji
1 rubel = 100 kopiejek. W Rosji obowiązują ruble wyemitowane po 1997 roku. Jednak w ...
Rosja - Napoje w Rosji Napoje w Rosji
Z napojów warto spróbować kwasu chlebowego (ros. квас albo ...
Rosja - Ceny w Rosji Ceny w Rosji
Przykładowe średnie ceny towarów i usług: przejazd marszrutką (busem) w ...
Rosja - Władimir Putin Władimir Putin
Władimir Putin to znany rosyjski działacz i polityk, pełniący wiele ...
Rosja - Bezpieczeństwo w Rosji Bezpieczeństwo w Rosji
Wbrew powszechnej opinii kraje post sowieckie są stosunkowo spokojne i bezpieczne. ...
Rosja - Józef Stalin Józef Stalin
Józef Stalin, czyli Iosif Wissarionowicz Dżugaszwili), ps. Soso, Koba, to radziecki ...
Rosja - Morze Kaspijskie Morze Kaspijskie
Na ziemi istnieją tysiące zbiorników wodnych, wśród których ...
Rosja - Jezioro Bajkał Jezioro Bajkał
Położony w południowo-wschodniej Syberii, liczący 3,15 milionów ha ...
Rosja - Historia Rosji Historia Rosji
Pierwsze siedliska ludzkie powstały na europejskich obszarach dzisiejszej Rosji w epoce ...

Co warto zobaczyć w Rosji - dodaj komentarz:Twój komentarz:
Twój podpis: 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies